Reklama

Mrowisko, mózg królowej i gra o tron

Mrowisko, mózg królowej i gra o tron

26.04.2021
Czyta się kilka minut
N

Nie u wszystkich gatunków mrówek występuje sztywny system kastowy, w którym rozmnażać się może wyłącznie królowa, a resztę kolonii tworzą jej sterylne córki-robotnice. O przeznaczeniu larwy samicy decyduje na ogół ilość dostępnego pożywienia – jeśli dostanie go ona dużo, może rozwinąć się z niej królowa; w przeciwnym razie zostanie robotnicą.

U niektórych gatunków, m.in. H. saltator żyjących w Indiach, los robotnic nie jest jednak ustalany raz na zawsze. Niektóre z nich włączają się do gry o tron, gdy ich matka się zestarzeje – mogą bowiem odblokować swoje zdolności reprodukcyjne. Gdy któraś z sióstr pokona rywalki i zdobędzie koronę, całkowicie poświęca się produkcji potomstwa. Dochodzi nawet do skurczenia jej mózgu (o 20 proc.). Jak ustalił zespół Clinta A. Penicka, te zmiany są odwracalne: „uzurpatorkę” można pozbawić zdolności reprodukcyjnych, a wówczas jej mózg odrośnie. Wraca wtedy do swojej starej roli: poszukiwania żywności dla całego stada. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]