Reklama

Ładowanie...

Mrowisko, mózg królowej i gra o tron

Mrowisko, mózg królowej i gra o tron

26.04.2021
Czyta się kilka minut
N

Nie u wszystkich gatunków mrówek występuje sztywny system kastowy, w którym rozmnażać się może wyłącznie królowa, a resztę kolonii tworzą jej sterylne córki-robotnice. O przeznaczeniu larwy samicy decyduje na ogół ilość dostępnego pożywienia – jeśli dostanie go ona dużo, może rozwinąć się z niej królowa; w przeciwnym razie zostanie robotnicą.

U niektórych gatunków, m.in. H. saltator żyjących w Indiach, los robotnic nie jest jednak ustalany raz na zawsze. Niektóre z nich włączają się do gry o tron, gdy ich matka się zestarzeje – mogą bowiem odblokować swoje zdolności reprodukcyjne. Gdy któraś z sióstr pokona rywalki i zdobędzie koronę, całkowicie poświęca się produkcji potomstwa. Dochodzi nawet do skurczenia jej mózgu (o 20 proc.). Jak ustalił zespół Clinta A. Penicka, te zmiany są odwracalne: „uzurpatorkę” można pozbawić zdolności reprodukcyjnych, a wówczas jej mózg odrośnie. Wraca wtedy do swojej starej roli: poszukiwania żywności dla całego stada. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]