Ładowanie...
Lepiej mieć córki niż wnuki

MARIA HAWRANEK: Badał Pan różne strategie rozrodcze zwierząt: zarówno te oparte na konkurencji, jak i bliskiej współpracy.
TIM CLUTTON-BROCK: Jeśli chcesz zrozumieć, jak działa populacja zwierząt, musisz się dowiedzieć, kto rozmnaża się z kim i jakie czynniki wpływają na sukces reprodukcyjny. Przez pierwszą połowę mojej kariery naukowej, jakieś 25-30 lat, skupiałem się na gatunkach poligamicznych, czyli takich, gdzie samce intensywnie konkurują o haremy samic. Jest tak choćby u fok, u których z tego powodu wyewoluowały wielkie zęby, czy u jeleni szlachetnych, które mają potężne poroże. Badałem też inne ssaki, trochę ptaków i owadów. Później zapragnąłem odmiany i kolejne 25 lat poświęciłem na badanie gatunków wspólnie wychowujących potomstwo. To dość ekstremalny i nietypowy system. Stawia przed nami pytanie: dlaczego, do licha, osobniki spędzają całe życie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]