Reklama

Moraliści ery konsumpcji

Moraliści ery konsumpcji

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel ogłosili pod koniec lutego, że ich duet artystyczny, znany pod nazwą "Twożywo", kończy działalność. Zrobiło się smutno. I nie łagodzi tego fakt, że zostawiają swoiste "memento" - własną interpretację tekstów Ciorana.
Wystawa Grupy Twożywo w łódzkim Atlasie Sztuki / fot. Dominik Szwemberg / Atlas Sztuki
J

Jak to, w gazetach, na billboardach i vlepkach umieszczanych w autobusach czy tramwajach nie zobaczymy już charakterystycznych, syntetycznych prac "Twożywa", w których słowo, poddane obróbce plastycznej, ujawnia swoją dwuznaczność? Ileż to razy jakiś tekst w "Wyborczej" czy "Przekroju" okazywał się mniej ważny niż umieszczony obok rysunek - jakże inny od najlepszej nawet klasycznej ilustracji w stylu Mleczki albo Raczkowskiego! Gazetowe rysunki "Twożywa" wydawały się zaprzeczać wszelkim teoriom prasoznawców. Autorzy nie silili się na aktualność, nie chcieli, by ich prace dało się ogarnąć w mgnieniu oka, stawiali odbiorcy wymagania.

Celem jest komunikacja

I okazali się skuteczni. Ileż zdań - aforyzmów, a nie haseł - wprowadził do powszechnego obiegu duet Sidorek-Libel (wcześniej działali w trójkę, tworząc wraz z Robertem...

10298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]