Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Monolog niewypowiedziany

Lektura „Dziennika 1957–1958” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to specyficzne doświadczenie. Intymne zapiski pozwalają dzień po dniu śledzić jego dylematy osobiste, kłopoty z pisaniem, a nawet sny.

Reklama

Monolog niewypowiedziany

Monolog niewypowiedziany

18.06.2018
Czyta się kilka minut
Lektura „Dziennika 1957–1958” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to specyficzne doświadczenie. Intymne zapiski pozwalają dzień po dniu śledzić jego dylematy osobiste, kłopoty z pisaniem, a nawet sny.
Gustaw Herling-Grudziński, wrzesień 2000 r. BASSO CANNARSA / EAST NEWS
T

Tekst wydanego właśnie „Dziennika” Herlinga-Grudzińskiego nie był przeznaczony do publikacji. Na pytanie, dlaczego mimo to się ukazał, i to zaledwie 18 lat po śmierci autora, próżno szukać odpowiedzi we wstępie autorstwa Włodzimierza Boleckiego, znawcy twórczości Grudzińskiego, w posłowiu córki pisarza Marty Herling – albo w opisach wydawcy.

Zastanawiająca jest beztroska, z jaką zgodnie zaznaczają oni, że odnaleziony w neapolitańskim archiwum diariusz był sekretny i „adresowany tylko do siebie”, ale decyzję o jego opublikowaniu pozostawiają bez przekonującego wyjaśnienia. Można wręcz odnieść wrażenie, że właśnie sekret jest czymś, co z natury domaga się ujawnienia: „samo istnienie dziennika usprawiedliwia też jego wydanie w serii tekstów odnalezionych w archiwum” – napisała Marta Herling. Na pewno „sekretny” sprzeda się lepiej. Ale co innego zostaje w takich przypadkach, niż...

15405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

znalazł się taki jeden "bohater" co wydrukował prywatne zapiski papieża - może na ten temat kilka słów w TP? co tym gościem kierowało, co jeszcze z tego zasłynął, że po wielkopańsku rozdawał fiolki z wykradzioną ze szpitala papieską krwią?... chciwość biznesowa, skrajna głupota, może jedno i drugie?

... czytać? Vous l'avez voulu Grzegorzu.

publikować i czytać cudze listy? Miłosne, prywatne myśli?

treścią książki, której tytuł uprzedzał o gatunku, a wstęp - o historii publikacji? Szkoda było nie przeczytać do końca, skoro się już wydało te parę złotych? Prawdziwych "winnych" już nie zapytamy, po co ryzykowali, pieczołowicie przechowując pod koniec życia (żadne nie zmarło nagle) intymną korespondencję, ale zaryzykuję twierdzenie, że oczekiwali tej formy perpetuacji swoich ego. Innymi słowy, jak każdy pisarz pisali po to, żeby ich czytano i podziwiano. Tyle ulotnych a polotnych myśli ujętych w tak wykwintnej formie miałoby się zmarnować? Możemy natomiast zadać pytanie o niedyskrecję ich dzieciom, najserdeczniejszej przyjaciółce obojga oraz wydawcy, ale pewnie odpowiedzą jak wyżej, tyle że w bardziej solennym tonie ;)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]