Reklama

Moja sprawa

Moja sprawa

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Odróżnienie tego, co prywatne, od tego, co publiczne, jest jednym z podstawoych tematów filozofii politycznej, ale także psychologii i socjologii. My zaś często wiemy odruchowo, na czym to odróżnienie polega. Mówimy przecież: "a to już jest moja sprawa prywatna", kiedy ktoś zwraca nam uwagę, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia lub że nie powinniśmy czytać nocami. Kiedy tak mówimy, mamy na myśli, że sfera prywatna to taka, w którą nikt nie jest uprawniony ingerować. I przeciwnie - sfera publiczna podlega nieustającej ingerencji, od ingerencji prawnej (gdyż wszystko, co jest przedmiotem regulacji prawnych, należy automatycznie do sfery publicznej) po ingerencję opinii publicznej.
N

Nawet wolność może być prywatna i publiczna, o czym na początku XIX wieku pisał Benjanim Constant. Constant porównywał wolność starożytnych z wolnością w nowożytności. Starożytni - jego zdaniem - dysponowali wolnością do udziału w polityce, natomiast wielkim osiągnięciem nowożytności jest wolność od politycznej ingerencji. Można doskonale zrozumieć znaczenie, jakie Constant przywiązywał do wolności prywatnej, jeżeli uświadomimy sobie, że przeżył okres Wielkiego Terroru w czasie Rewolucji Francuskiej, a potem jako przeciwnik Napoleona był bez przerwy nękany przez pierwszą w historii świata zorganizowaną tajną policję. Wolność prywatna w tym rozumieniu stanęła u podstaw myśli liberalnej, która dba przede wszystkim o wolność od ingerencji nie tylko państwa, gdyż stopniowo rozszerzano zakres obrony prywatności. Bronimy więc dzisiaj naszej prywatności przed ingerencją opinii...

3022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]