Reklama

Modlitwa za UE

Modlitwa za UE

02.08.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 30/2015
W

Wysoce niepokojący jest sposób, w jaki postrzegana jest Unia Europejska przez sporą część katolików polskich (w tym przede wszystkim przez księży i hierarchów naszego Kościoła). To przedsięwzięcie cywilizacyjno- -polityczne, bez precedensu w historii ludzkości, pojawiło się dzięki wrażliwości katolików europejskich, w odpowiedzi na doświadczenie dwóch wojen światowych. Jeden z tych ludzi, Robert Schuman, jest kandydatem na ołtarze. Flaga europejska zawdzięcza swój kształt jego wizji inspirowanej przez Apokalipsę Św. Jana [„Niewiasta obleczona w słońce, księżyc pod jej stopami, a na głowie jej korona z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1-2)]. Nie wszystko w Unii Europejskiej podoba się polskim katolikom. Chciałbym więc zapytać, czy właściwe jest w tej sytuacji odgradzanie się murem, pogarda, niechęć, a czasem wręcz nienawiść? Czy raczej modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego charakteru europejskiej cywilizacji i europejskiego projektu politycznego, skierowana do Matki Boskiej, patronki zjednoczonej Europy?
Modlitwa może zjednoczyć polskich katolików i tych, dla których Unia Europejska to wartość pozytywna, jak i tych, którzy wobec Unii żywią obawy, a nawet wrogość. W końcu powiedziano nam: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Przecież brak granic w Europie tylko nam to ułatwia i jeśli wierzymy w siłę modlitwy, to powinniśmy się modlić o powodzenie tego dzieła.

Autor jest byłym ambasadorem RP w Indiach

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]