Reklama

Moda idzie na wojnę

Moda idzie na wojnę

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Szykowny mundur to jeszcze do pomyślenia. Ale szykowne pole bitwy, powstańcy, uchodźcy, jeńcy? Dla projektantów to nie problem.
Wojenna sesja modowa dla magazynu „Vu Mag”. Modelka wciela się w korespondentkę z Wietnamu. Fot. Marcin Suder
Z

Zdaniem jednego z pierwszych teoretyków mody, Georga Simmela – moda bardziej niż jakakolwiek inna część kultury ma zdolność do anektowania nawet najbardziej problematycznych tematów i wyrażania ich swoim językiem. Tę zdolność określa się jako chic – szyk. Dopisanie słowa „chic” sprawia, że dany temat staje się ładny, stylowy i atrakcyjny. Moda „wyszykowuje” więc pola kultury – od tych najbardziej frywolnych, popkulturowych (jest beach chic, boho chic, hippie chic), po te najcięższego kalibru – jak wojna.

Szyk powstańczy

W Polsce na dobre zagościła moda na uprising chic – czyli na powstańczy szyk. Jeszcze nigdy „widok polskiego cierpienia” nie był tak ładny. Oto trauma powstania warszawskiego w stylu glamour.

Od kilku lat na plakatach wydarzeń rocznicowych, odbywających się pod szyldem „Morowe Panny”, można zobaczyć dziewczyny w stylu pin-up....

18159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]