Reklama

Bardziej niż w Paryżu

Bardziej niż w Paryżu

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Aleksandra Boćkowska, dziennikarka, autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL": Stosunek Polaków do mody mówi sporo o przebiegu naszego osadzania się w Europie. Dopiero teraz powoli odzyskujemy równowagę.
Spodnium wieczorowe, lata 70. XX w., wł. Marty Graczyńskiej. Szal, torba i sandały współczesne. Fot. Mirosław Żak / MNK
B

BEATA CHOMĄTOWSKA: Co nam zostało po modzie PRL? 

ALEKSANDRA BOĆKOWSKA: Głównie pamiątki. Niektórzy doszukują się powrotu PRL-owskiej tradycji w rosnącej modzie na samodzielne szycie, szydełkowanie albo w polowaniu na krótkie serie ubrań w małych polskich markach. Tyle że wówczas takie działania wynikały nie z kaprysu czy chęci wyróżnienia się, ale z konieczności. Polska była oddzielona od świata żelazną kurtyną, a Polacy umęczeni rzeczywistością. Nie wszyscy angażowali się w politykę, ale wszyscy stali w kolejkach. Kazimierz Brandys pisząc w „Listach do pani Z.” o materialnych brakach, użył sformułowania „chandra zapóźnionej cywilizacji”.

Z mody PRL jako takiej nie zostało dziś nic, prócz podkolorowanych wspomnień. Nawet zasób ocalałych ubrań jest skromny i przez to nieszczególnie reprezentatywny dla kolejnych mód....

12199

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]