Reklama

Moc słów

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Uderzył mnie ostatnio sam początek Ewangelii wg św. Łukasza – adres, który Ewangelista kieruje do dostojnego Teofila (a więc do każdego z nas; „Teofil” znaczy tyle co „miłujący Boga”).
Ł

Łukasz wyjaśnia cel swojej pracy: „Postanowiłem zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, byś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono” (Łk 1, 3-4).
W dosłownym przekładzie Łukaszowy tekst brzmi: „byś poznał siłę tych słów, którymi byłeś katechizowany”.
O tak, właśnie to jest celem Ewangelisty: o to chodzi w Ewangelizacji, by otworzyć słuchacza na doświadczenie mocy słów, które zna. Zna – bo był katechizowany. To jest intuicja zawarta w powtarzanym od 35 lat przez kolejnych papieży pojęciu „Nowa Ewangelizacja”.
Może bowiem tak być – i zapewne jest w przypadku każdego z nas (!) – że jesteśmy katechizowani całymi latami: od przedszkola po liceum i technikum; w szkole i w kościele parafialnym (przed sakramentami wtajemniczenia). Może być nawet tak, że opanujemy wiedzę z przedmiotu „religia” w stopniu ponadprzeciętnym...

2299

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]