Reklama

Moc grubego nieporozumienia

Moc grubego nieporozumienia

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Niewątpliwie droga do autorytaryzmu musi być pokonywana konsekwentnie i bezkompromisowo.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
L

Lenin – nieuświadomiony patron wielu naszych polityków – rzekł ongiś, że każdy kompromis jest zgniły. Kluczowe jest tu słowo „każdy”, bowiem chodziło Leninowi nie tylko o bezkompromisowe traktowanie rządzonych, ale i własnych – za przeproszeniem – kadr. To uwaga na początek. Uwaga druga wynika z badań, wedle których 40 procent naszego ludu uważa demokrację za ustrój kaleki i do zmiany. Słowem, wypadałoby tu rzec, że i owe 40 procent podziela opinię Lenina, bowiem duszą demokracji jest zaprawdę kompromis. Gdy spojrzeć na te dwa punkty pobieżnie i najprościej, wydaje się, że mamy oto w ojczyźnie do czynienia z glebą stosownie zaoraną, znakomicie takoż nawiezioną oraz z gotowym do pracy siewcą. Ów oracz i siewca, oraz gleba gotowa do przyjęcia ziarna satrapii, to pierwsza taka sytuacja w życiu bytujących tu i teraz pokoleń od lat bardzo wielu. I to by było w zasadzie na tyle, gdyby nie...

4428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]