Reklama

Mniej Europy

Mniej Europy

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Centrum katolicyzmu coraz wyraźniej przesuwa się z Zachodu/Północy na Południe.
N

Na progu 2005 r. katolicy stanowili ponad 17,2 proc. światowej populacji. Kościół, z prawie 1,09 mld wiernych, jest największą chrześcijańską i drugą - po islamie (1,2 mld) - religijną wspólnotą świata. I liczbowo wciąż rośnie (choć procentowo maleje: w 1978 r. - ok. 18 proc.). Zjawisko to dotyczy wszystkich kontynentów z wyjątkiem Europy, gdzie katolików stale ubywa. W świetle tych faktów wielu komentatorów interpretowało wybór nowego papieża jako próbę ratowania starego centrum Kościoła. Wagi i skutków procesu deeuropeizacji nie potrafimy jeszcze w pełni uchwycić, wyraźnie jednak widać, że oznacza on coraz silniejsze oddziaływanie na praktykę i doktrynę Kościoła doświadczeń katolicyzmu Południa.

W minionym roku Kościół bogatego Zachodu/Północy borykał się m.in. z problemami związanymi z rozszerzaniem UE i marginalizacją chrześcijan w życiu publicznym, z...

4589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]