Reklama

Ładowanie...

Młot na europejskie czarownice

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Co zrobić, by Rosji zależało na dobrych stosunkach z całą Unią Europejską, a nie tylko z Niemcami i Francją? Nie pozwolić Moskwie na odzyskanie wpływów w Europie Wschodniej i uzależnienie Zachodu od rosyjskich surowców.
T

Takie rozwiązanie pozwoliłoby jej wprawdzie uzdrowić jątrzące się rany po amputacji obszarów, które należały niegdyś do rosyjskiego imperium. Ale skoro się na to nie zgadzamy, skazani jesteśmy na potyczki i prztyczki. I na wieczne tłumaczenie “z polskiego na nasze" podstawowych pojęć. I na wzajemne wystawianie nierealnych rachunków za przeszłość i przyszłość.

O tym, że realizacja przedstawionego powyżej - a wyśnionego przez Kreml - scenariusza idealnych stosunków między Unią Europejską i Rosją oznaczałaby całkowitą klapę Starego Kontynentu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wykręcenie kota ogonem niech posłuży jednak za pryzmat, przez który warto przefiltrować obopólne chęci i niechęci.

Najpierw kilka słów o “schizofrenii epoki polodowcowej".

Po krótkim okresie euforii w stosunkach europejsko-rosyjskich, spowodowanej naiwną...

9703

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]