Reklama

Młot na europejskie czarownice

Młot na europejskie czarownice

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Co zrobić, by Rosji zależało na dobrych stosunkach z całą Unią Europejską, a nie tylko z Niemcami i Francją? Nie pozwolić Moskwie na odzyskanie wpływów w Europie Wschodniej i uzależnienie Zachodu od rosyjskich surowców.
T

Takie rozwiązanie pozwoliłoby jej wprawdzie uzdrowić jątrzące się rany po amputacji obszarów, które należały niegdyś do rosyjskiego imperium. Ale skoro się na to nie zgadzamy, skazani jesteśmy na potyczki i prztyczki. I na wieczne tłumaczenie “z polskiego na nasze" podstawowych pojęć. I na wzajemne wystawianie nierealnych rachunków za przeszłość i przyszłość.

O tym, że realizacja przedstawionego powyżej - a wyśnionego przez Kreml - scenariusza idealnych stosunków między Unią Europejską i Rosją oznaczałaby całkowitą klapę Starego Kontynentu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wykręcenie kota ogonem niech posłuży jednak za pryzmat, przez który warto przefiltrować obopólne chęci i niechęci.

Najpierw kilka słów o “schizofrenii epoki polodowcowej".

Po krótkim okresie euforii w stosunkach europejsko-rosyjskich, spowodowanej naiwną...

9703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]