Reklama

Młot na czarownice

Młot na czarownice

24.11.2011
Czyta się kilka minut
Zks. Adamem Bonieckim można się nie zgadzać. Aleśmieszy iprzestrasza szukanie uzasadnienia dla nakazu jego milczenia wprzepisach Episkopatu.
Ż

Żeby zrozumieć, dlaczego podobne głosy muszą śmieszyć i przestraszać, trzeba zacząć od początku.

To było na krótko przed śmiercią Jana Pawła II. Na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam oskarżono Lecha Wałęsę o współpracę z bezpieką, a Okrągły Stół uznano za wynik zawiązanego w Moskwie spisku. W odpowiedzi były prezydent napisał dwa listy. W pierwszym, zaadresowanym do Torunia, na oskarżenie odpowiedział oskarżeniem: "Używacie instrumentalnie religii" i żerujecie na "miłości do Maryi". Drugi nosił tytuł "List otwarty do Biskupów i Wiernych Kościoła katolickiego w Polsce"; był apelem o zmianę zasad, na których opiera się działalność rozgłośni redemptorystów. Od razu zawrzało w mediach, zawrzało też w kuluarach Episkopatu, gdy w marcu 2005 r. w Warszawie biskupi zebrali się na 331. posiedzeniu plenarnym. "Sprawa jest na tyle poważna, że trzeba się nią zająć...

8170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]