Reklama

Sumienne prawo

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Nie można zakładać, że poseł katolik będzie tworzył prawo wyłącznie z uwzględnieniem przekonań moralnych głoszonych w Kościele. Zaprzeczyłby wtedy misji związanej z jego funkcją publiczną.
Marek Safjan w Trybunale Konstytucyjnym, Warszawa, 2001 r. Fot. Sławomir Kamiński / AGENCJA GAZETA
T

Tocząca się w Polsce dyskusja nad wrażliwymi kwestiami etycznymi – status związków partnerskich, pojęcie płci społecznej (gender), transseksualizm, zapłodnienie in vitro, status embrionu – staje się źródłem konfuzji i nieporozumień w momencie, gdy wkracza na teren związany z relacją prawa i moralności, a przede wszystkim prawa i wartości mających oparcie w światopoglądzie katolickim.

Z całą ostrością taki spór ujawniał się przy okazji decyzji prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie prof. Bogdana Chazana, a także w odniesieniu do decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego o podpisaniu ustawy o zapłodnieniu in vitro. W jednym z warszawskich kościołów podczas niedzielnej mszy usłyszałem homilię, która zarzucała elitom politycznym, w tym prezydentowi, czynienie czystego zła, skoro działają na rzecz ustaw pozostających w jawnej sprzeczności z wymaganiami...

16025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]