Reklama

Misja pojednania

Misja pojednania

01.08.2004
Czyta się kilka minut
O Polsce mówił: - To moja druga ojczyzna. Przed kilkunastoma dniami zmarł kanonik Johannes Gehrmann. Niemiecki kapłan, inicjator pojednania polskich obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schleswig-Holstein.
J

Jest pierwszy września 1993 r. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku brodaty ksiądz woła po polsku i niemiecku: “Przekażcie sobie znak pokoju". Na jego wezwanie podpułkownik Stanisław Trela, obrońca Westerplatte, i Martin Menzel, celowniczy z ostrzeliwującego półwysep okrętu, podają sobie ręce.

Tak 54 lata po wybuchu II wojny światowej doszło do symbolicznego pojednania polskich i niemieckich żołnierzy. “Druga wojna światowa skończyła się w Ciechocinku" - pisały nazajutrz gazety. “To zdrada!" - burzyli się przeciwnicy pojednania. Na szczęście nieliczni.

- Nie można całe życie tkwić w nienawiści. Tylko zgodą można budować coś trwałego - tłumaczył ks. Johannes Gehrmann, duszpasterz Kriegsmarine. To on odprawił Mszę świętą w ciechocińskim kościele.

Urodził się w 1933 roku - tym samym, w którym Hitler doszedł...

5430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]