Reklama

Lew z Münster

Lew z Münster

16.10.2005
Czyta się kilka minut
W niedzielę 9 października błogosławionym został kard. Clemens August Graf von Galen - jeden z nielicznych niemieckich biskupów, którzy odważyli się przeciwstawić nazistom.
P

Proces beatyfikacyjny von Galena rozpoczął się już w 1956 r. Jednak dopiero przed rokiem Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała cud dokonany za pośrednictwem kardynała: uzdrowienie z nieuleczalnego schorzenia szesnastoletniego Indonezyjczyka. Zgodnie z zapowiedziami, że Benedykt XVI nie będzie przewodniczył beatyfikacjom, uroczystości w Bazylice Św. Piotra - z udziałem tysięcy pielgrzymów z Niemiec - celebrował kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na początku Eucharystii następca kard. Galena w Münster, bp Reinhard Lettmann, przedstawił sylwetkę błogosławionego, który “demaskował poniżającą człowieka ideologię narodowego socjalizmu". W kazaniu kard. Martins powiedział, że pobożność i odwaga cywilna kard. Galena stanowiły “antyprogram dla wrzaskliwych tonów muzyki marszowej i pustosłowia płynącego z trybun przez głośniki".

...

7392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]