Reklama

Sobór widmo

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Najprawdopodobniej fiaskiem skończy się próba zwołania Soboru Wszechprawosławnego. Kolejne patriarchaty rezygnują z udziału w tym wydarzeniu.
Logo Soboru Wszechprawosławnego
P

Pierwszy od dwunastu wieków Sobór Wszechprawosławny ma obradować od 19 do 26 czerwca w Akademii Prawosławnej w Kolymbari na Krecie. Uzgodnili to zwierzchnicy lokalnych patriarchatów pod koniec stycznia, podczas spotkania w Szwajcarii. Na sześć dni przed rozpoczęciem Soboru z udziału w nim zrezygnowały cztery Kościoły: Bułgarski, Antiocheński, Serbski i Gruziński. Największy liczebnie Patriarchat Moskiewski już wcześniej zapowiedział, że rezygnacja choćby jednego z czternastu autokefalicznych Kościołów prawosławnych uniemożliwi odbycie soboru. Jakie są przyczyny tej obstrukcji światowego prawosławia?

Kłopot z niezależnością

W tradycji wschodniego chrześcijaństwa od początku ważną rolę odgrywała wzajemna niezależność (autokefalia) dużych jednostek kościelnych – starożytnych Kościołów. Do rozłamu chrześcijaństwa w 1054 r. gwarantem jego jedności był biskup...

6396

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]