Reklama

Ministerstwo Prawdy

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Premierowi Marcinkiewiczowi w pośpiechu zdarzył się lapsus, ale niestety nie jest to tylko potknięcie językowe, lecz potknięcie znamienne, gdyż tłumacząc, dlaczego w sprawie ewentualnych fałszerstw w teczce Jarosława Kaczyńskiego ma interweniować Ministerstwo Sprawiedliwości, powiedział: "bo to jest Ministerstwo Prawdy. Otóż, jak wiadomo, ministerstwo takie istniało w znakomitej książce Orwella "Rok 1984, wielkiej wizji totalitarnego ustroju przyszłości, i zajmowało się naturalnie wyłącznie propagowaniem kłamstwa.
N

Nie dziwię się specjalnie premierowi Marcinkiewiczowi, bo atmosfera jest iście orwellowska. Decyzja ministra Ziobry o wszczęciu śledztwa w sprawie fałszerstwa w teczce Jarosława Kaczyńskiego postawiła całą ideę lustracji pod wielkim znakiem zapytania. Dodam od razu, że idiotyzmem wydaje mi się podejrzewanie Jarosława Kaczyńskiego o współpracę z SB. Jednak skoro władze państwowe mają (a nie wiem, czy mają) prawo zajmować się prawdziwością teczek znajdujących się w IPN, to niech się już zajmą wszystkimi teczkami, niech wezmą odpowiedzialność za Prawdę. Nie wiem bowiem, czy nie jest oszustwem deklaracja rzekomej współpracy złożona przez księdza Czajkowskiego,

i od tej chwili uważam wszystkie dokumenty tego typu znajdujące się w teczkach za potencjalnie nieprawdziwe, wykonane bez powodu lub za wyprodukowane post factum w ramach walki politycznej. Jeżeli jest w...

3644

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]