Reklama

Zapach Orwella

Zapach Orwella

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Likwidacja sądu lustracyjnego i urzędu Rzecznika Interesu Publicznego oraz związane z tym przekazanie postępowania do IPN szybko pokazałoby, że Instytut jest absolutnie nieprzygotowany do nowych zadań.
A

ANNA MATEJA: - O czym zapominają ci, którzy chcieliby zlikwidować sąd lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego, a lustrację przenieść do IPN-u?

ANDRZEJ ZOLL: - O różnorodności sytuacji i trudnościach, w jakich kiedyś, za sprawą SB ludzie się znajdowali. W tej chwili jedynie niezawisły sąd potrafi ustalić, kto był agentem, kto tajnym współpracownikiem, a kto tylko podpisał “lojalkę" i nigdy współpracy nie podjął. Nawet znalezienie w aktach IPN czyjegoś podpisu pod deklaracją współpracy o niczym nie świadczy. Czy naprawdę ktoś szkodził, dowiemy się po dokładnej analizie zachowanych dokumentów, przesłuchaniach świadków i wydaniu orzeczenia. Każdy ślad oczywistej współpracy, np. pokwitowania otrzymywanych pieniędzy, powinien być weryfikowany. I, jak zawsze w postępowaniu, w którym stawia się komuś zarzut, dobrze wysłuchać tego, któremu...

12832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]