Reklama

MINISTER SPRAW POWAŻNYCH

MINISTER SPRAW POWAŻNYCH

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Bartłomiej Sienkiewicz został mianowany ministrem spraw wewnętrznych. Polska zyskała, my straciliśmy znakomitego autora i współpracownika.
Bartłomiej Sienkiewicz Fot. Grażyna Makara

​Pisał do nas regularnie, choć nieczęsto, od ponad dziesięciu lat. Już debiut na tych łamach wywołał burzę – jako pierwszy polemikę podjął Czesław Miłosz, który polityczną trzeźwość autora w opisie stosunków polsko-ukraińskich wziął za postendeckie miazmaty. Niesłusznie. Sienkiewiczowi chodziło wówczas o to samo, o co we wszystkich następnych publikowanych w „Tygodniku” tekstach – o realizm, odarcie polityki (zwłaszcza tej zagranicznej) ze złudzeń, mówienie o państwie bez partyjnej retoryki i sentymentów. Swoje racje okraszał historycznymi argumentami, bo dostrzegał w polskich nawykach mentalną ciągłość, by nie powiedzieć fatalizm (można by frywolnie zażartować, że widać to nawet w zestawie nazwisk zastępców nowego ministra: Deskur, Dmowski, Rakoczy...). Zebrałaby się z tych tekstów gruba i wcale nie doraźna książka o zasadach funkcjonowania państwa, fundamentach polityki, iluzjach...

1370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]