Tadeusz Sławek

Tadeusz Sławek – literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista. Profesor nauk humanistycznych. W 1969 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1971 anglistykę tamże. Od 1971 pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jako lektor języka angielskiego. Doktorat uzyskał tam w 1978. Habilitował się w 1986 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, po czym otrzymał stanowi-sko docenta na takim samym wydziale UŚ.
Fot. Paweł Ulatowski dla "TP" /
Fot. Paweł Ulatowski dla "TP" /

W międzyczasie jako stypendysta Fundacji Fulbrighta przebywał na University of California w San Diego (1979-1980). Po raz drugi wyjechał tam w ramach stypendium American Council of Learned Societies (1989-1990). W 1984 wykładał jako visiting professor na University of East Anglia w Norwich. W takim samym charakterze prowadził zajęcia na Università degli Studi di Napoli Federico II w Neapolu (1992) i Stanford University (1994-1995).

Od 1991 do 1994 był prodziekanem Wydziału Filologicznego UŚ. W 1992 uzyskał tytuł naukowy profesora i stanowisko profesora nadzwyczajnego UŚ. W 1999 został profeso-rem zwyczajnym. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Literatury Angielskiej oraz wi-cedyrektora Instytutu Filologii Angielskiej i Językoznawstwa Ogólnego UŚ. W 1996-2002 był rektorem UŚ. Wtedy też pełnił funkcje prezydenta Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (1999-2002). W latach 2002-2012 był kierownikiem Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym UŚ. Między 2006 a 2013 pełnił funkcję kierownika Katedry Interdy-scyplinarnych Badań nad Językiem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera. Był także członkiem Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jako tłumacz debiutował w 1973 roku przekładami wierszy „Autostopowicz z Galilei” Richarda Brautigana i „Kalifornijski supermarket” Allena Ginsberga zamieszczonymi w „Poe-zji”. Jego pierwszym opublikowanym wierszem była natomiast „Lekcja anatomii”, która uka-zała się w „Poglądach” w 1974. Swoje recenzje i artykuły publikował na łamach wielu pism. Wśród nich znalazły się: „brulion”, „NaGłos”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki”, „Gazeta Wyborcza”, „Znak” czy „Tygodnik Powszechny”. Z tym ostatnim stale współpracuje od 1998 roku. Za opublikowany w „Tygodniku” artykuł „Osamotnienie żałoby” otrzymał w 2007 nagrodę Grand Press w kategorii publicystyka.

W ramach działalności poetyckiej założył wraz z historykiem sztuki Stanisławem Pi-skorem, polonistą Włodzimierzem Paźniewskim i anglistą Andrzejem Szubą w 1972 rokuGrupę Poetycką Kontekst. Grupa rozwiązała się w 1981, jednak do roku 1986 działał jej redakcyjny organ – almanach literacko-artystyczny „Studio”, w którym Tadeusz Sławek zamiesz-czał przekłady i wiersze.

W 1977 rozpoczął współpracę z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, z którym wspól-nie wykonują tzw. „eseje na głos i kontrabas” będące recytacją poezji przy akompaniamencie kontrabasu. Między 1998 a 2002 ukazały się cztery albumy duetu. W 2003 profesor zaczął też prowadzić własną audycję muzyczną pt. „Uszy duszy”. Początkowo była ona nadawana przez Radio eM, a od 2015 roku – przez Radio Katowice.

Tadeusz Sławek jest laureatem licznych nagród, w tym: nagrody Rektora UŚ (kilka-krotnie), nagrody Ministra Edukacji Narodowej, nagrody „Lux ex Silesia” (za szczególne za-sługi dla regionu, 2002), Literackiej Nagrody Solidarności (za całokształt twórczości, 2003), „Śląskiego Szmaragdu”, przyznanego przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w Katowicach („za wybitne zasługi w dziedzinie literackiej i naukowej, a także za ekumeniczne postawy w pisarskiej twórczości”, 2013) i Nagrody im. A. Mickiewicza, przyznanej przez jury Poznań-skiej Nagrody Literackiej (za całokształt twórczości, 2017). Ponadto został odznaczony Zło-tym Krzyżem Zasługi (2016) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2016).

W 2009 został członkiem jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. W 2015 wszedł w skład Kapituły Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego profesora Tadeusza Kotarbińskiego.

Jego teksty, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu Tadeusza Sławka - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]