Reklama

Minimum życiowe

Minimum życiowe

02.04.2021
Czyta się kilka minut
O

O stworzeniu najprostszego żyjącego organizmu poinformował w „Cell” zespół Elizabeth A. Strychalski. To komórka bakteryjna posiadająca laboratoryjnie zsyntetyzowany materiał genetyczny, zawierający zaledwie około 500 genów (dla porównania: genom bakterii E. Coli liczy ok. 4 tys. genów, a człowieka: ok. 30 tys.). Pierwszy taki twór, skonstruowany na bazie komórki bakterii M. capricolum, opisano w 2010 r. – organizm zwany JCVI-syn1.0 posiadał 900 genów, prowadził metabolizm i mógł się rozmnażać. Wersja JCVI-syn3.0, która powstała pięć lat temu, zawierała już poniżej 500 genów, ale straciła zdolność do prawidłowej reprodukcji. Teraz, jak donoszą badacze, udało się ją przywrócić, po dołączeniu do zestawu kolejnych 19 genów.

Badania mają pomóc zrozumieć najbardziej fundamentalne procesy, które rządzą życiem, a w przyszłości – pomóc skonstruować całkowicie syntetyczne organizmy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]