Reklama

Miniatura na parkiet, ekspres do kawy i pogłosy

Miniatura na parkiet, ekspres do kawy i pogłosy

04.05.2021
Czyta się kilka minut
Zapraszamy do świata dźwięków Wiślnej 12.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
P

Pomysł na pocztówkę dźwiękową to moja pierwsza reakcja na wręczone nam wypowiedzenie. Pierwsza myśl, pierwszy post na Facebooku: chcę zabrać dźwięki Wiślnej 12 ze sobą, bo „ten świat nie zginie dzięki nim” – mówi pomysłodawczyni projektu, Maja Kuczmińska, dyrektorka promocji i projektów specjalnych „Tygodnika Powszechnego”.

O realizację pocztówki poprosiliśmy Agnieszkę Rasmus i Petera Łyczkowskiego – twórców zajmujących się architekturą i dźwiękiem.

jacek_taran-wislna-tp_hist-1000px-rgb.jpg


Ulica Wiślna / Fot. Jacek Taran

– Pierwsze wrażenie po przyjeździe do Krakowa: pustka – mówią twórcy „Miniatury na parkiet, ekspres do kawy i pogłosy”. – Pandemiczny rynek ogołocony z turystów, redakcja w trakcie wyprowadzki. A jednak ciszy nie było. Rozbiliśmy obóz w redakcji i okazało się, że Wiślna 12 ma gęstą akustykę, nawet nocą w pustym wnętrzu ciągle coś się działo. Przez tydzień uprawialiśmy głębokie słuchanie, żeby nie przeoczyć żadnych dźwięków, nawet najcichszych i pewnie oczywistych dla osób, które tam przez lata pracowały. Wciągnęło nas to dzieło całkowicie, mieliśmy dużo radości, ale i poczucie odpowiedzialności, bo wiedzieliśmy, że tworzymy zapis audiosfery i dźwiękową opowieść o miejscu, które za chwilę zniknie.

Zapraszamy do świata dźwięków Wiślnej 12!

miniatura_na_parkiet_ekspres_do_kawy_i_poglosy

 

Posłuchaj także jednego z odcinków Podkastu Powszechnego, w którym Wiślną 12 wspominają (w kolejności wystąpienia): ks. Adam Boniecki, Anna Goc, Michał Okoński, Paweł Maliszewski, Anna Dziurdzikowska, Bartek Dobroch, Edward Augustyn, Marta Filipiuk, Grzegorz Jankowicz, Grażyna Makara, Piotr Mucharski i Maja Kuczmińska. Zaprasza Michał Kuźmiński.

Wydanie specjalne „TP Historia WIŚLNA 12” dostępne jest w punktach z dobrą prasą i na powszech.net/wislna12

 

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]