Reklama

Widok na Rosję

Widok na Rosję

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Ostatnim bodaj epizodem wolnościowego karnawału czasów pierwszej Solidarności była w Krakowie sesja zorganizowana przez rusycystów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez dwa dni w szczelnie wypełnionej auli Collegium Novum mówiono o tematach i autorach dotąd zakazanych; nazwiska Sołżenicyna, Szałamowa i Zinowjewa, słowa takie jak łagier czy zona po raz pierwszy chyba wypowiadano w tym szacownym wnętrzu, wśród złoceń i lilii andegaweńskich. Sesja skończyła się w sobotę 12 grudnia 1981, a w nocy wprowadzono stan wojenny...
J

Jednym z prelegentów był wtedy student krakowskiej rusycystyki Grzegorz Przebinda - mówił o “Oddziale chorych na raka" Sołżenicyna, powieści, której los zdeterminowały wypadki polityczne i odwrót od chruszczowowskiej odwilży.

Dziś Grzegorz Przebinda, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, opublikował kolejną książkę. “Piekło z widokiem na niebo" stanowi kontynuację wydanych pięć lat temu “Zaułków Mistrza Wolanda". Oba tomy są zapisem “spotkań z Rosją" dokonujących się poprzez idee i krajobrazy, historię i współczesność, książki i żywych ludzi. Rozmaite formy spotkania uzupełniają się, służąc jednemu: zrozumieniu, które uwalnia nas od stereotypów.

***

“Rosja nie tylko nas przeraża, ale i fascynuje. I dlatego uporczywie szukamy odpowiedzi na pytanie o sens...

7878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]