Reklama

Ładowanie...

Śmiech Miłosza

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Ta książka składa się w większości z tekstów, które pierwodruk miały w Tygodniku Powszechnym po śmierci Czesława Miłosza. Jest tu więc Mariana Stali Śmierć Poety i obszerny szkic biograficzny autorstwa Andrzeja Franaszka, i esej Seamusa Heaneya Śmierć starego króla, i spora część pożegnalnego wielogłosu: Ewa Bieńkowska, Adam Boniecki, Wojciech Bonowicz, Clare Cavanagh, Aleksander Fiut, Jerzy Illg, Maria Janion, Jan Andrzej Kłoczowski, Tamara i Leszek Kołakowscy, Stanisław Lem, Andrzej Szczeklik, Danuta Szczepańska, Wisława Szymborska, Jerzy Szymik, Łukasz Tischner, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Krystyna i Andrzej Wajdowie.
J

Jest “Medytacja" Julii Hartwig, napisana niedługo przed 14 sierpnia 2004, dniem odejścia Poety, i stanowiąca wedle słów autorki “rodzaj zapisu intensywnego myślenia o Nim, wciąż jeszcze z nadzieją na osobiste spotkanie". Jest parafraza fragmentu Sofoklesowego “Edypa w Kolonie", dokonana przez Heaneya Miłoszowi w hołdzie, oraz wiersze Jane Hirshfield i Tomasza Różyckiego przedstawione podczas pamiętnego pożegnalnego wieczoru w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. W tomie umieszczono też mowę Adama Zagajewskiego wygłoszoną podczas pogrzebu na Skałce, artykuły Adama Michnika i Jarosława Mikołajewskiego z “Gazety Wyborczej" oraz głosy Ryszarda Krynickiego i Roberta Hassa wydrukowane w “Rzeczpospolitej". I kilka wspomnień napisanych specjalnie dla tej książki.

***

Wśród autorów, których w “Tygodniku" nie było, znalazło...

7004

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]