Reklama

Miles Davis, „The Cellar Door Sessions 1970"

Miles Davis, „The Cellar Door Sessions 1970"

19.04.2006
Czyta się kilka minut
Jazzowi lefebryści pewnie do dziś nie wybaczyli Milesowi Davisowi elektryfikacji zespołu i jazz-rockowej fuzji. Zaczęło się to pod koniec lat 60. I chociaż muzyka fusion, zdaniem wielu, szybko wyczerpała swe możliwości, to nagrania Davisa z tamtego czasu, a także z początku dekady następnej, nadal brzmią olśniewająco. Te rejestracje, w wersji zremasterowanej, wydano m.in. w serii dubeltowych płyt "Live Electric. Album niniejszy zawiera nagrania niemal wyłącznie premierowe, dotąd niepublikowane, mimo że dokumentacja występów Davisa w waszyngtońskim klubie Cellar Door powstała w grudniu 1970.
O

Owszem, lider używa do trąbki różnych przystawek modyfikujących jej dźwięk, kontrabas zastąpiła elektryczna basówka (Michael Henderson), Keith Jarrett obsługuje elektryczne klawiatury, dochodzi jeszcze John McLaughlin z elektryczną gitarą, wykorzystywaną inaczej niż we wcześniejszych jazzowych kombach - niemniej całe to instrumentarium jest, na dobrą sprawę (a zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy) traktowane akustycznie. Tak, liczą się nowe brzmienia, przydają się lampy i tranzystory, przede wszystkim jednak chodzi o zmienne układy dźwięków tworzonych przez improwizujących artystów. Idee muzyczne implikują tu dojrzały, znakomity jazz, bardzo nowoczesny (a po części także już po-) i nowatorski, będący chyba jednak ostatnim już zwieńczeniem ewoluujących stylistyk i przełomów Davisa, otwierającego się tu także na przetworzone nurty free.

Z elektrycznego...

1843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]