Reklama

W co wierzą Albańczycy

W co wierzą Albańczycy

16.09.2014
Czyta się kilka minut
Nigdy nie byli większością, czasem musieli się ukrywać, ale z innymi zawsze żyli w zgodzie. Za to ostatnie podziękuje im papież podczas pielgrzymki do Tirany.
13-letni Amarildo i jego młodszy brat Nikolin nigdy nie wyszli z domu: za progiem, wedle wciąż tu przestrzeganego prawa zwyczajowego, grozi im śmierć. Północna Albania, wrzesień 2013 r. Fot. Gent Shkullaku / AFP / EAST NEWS
L

Luigj Mila zapamiętał, jak przed laty, podczas wizyty w Polsce, spotkał pod klasztorem w Częstochowie starą żebraczkę. Dał jej parę złotych – ona zaś wsunęła coś do jego dłoni i zacisnęła mu palce. Dłoń otworzył dopiero w hotelu: był to mały, zmięty obrazek z Matką Teresą.
W ostatnich dniach ma sporo pracy. Jako przewodniczący komisji „Iustitia et Pax” przy albańskim episkopacie pomaga w organizacji wizyty Franciszka, który w niedzielę 21 września przylatuje do Tirany. Tylko na kilka godzin, ale to nieważne: Albańczycy cieszą się, że ich kraj jest celem jego pierwszej europejskiej pielgrzymki.
Ostatnio Mila wraca myślami do spotkania z żebraczką: – Tamtego dnia uświadomiłem sobie, że nas, katolików z Albanii wiele z Polakami łączy. W poprzednim stuleciu, wieku totalitaryzmów, nasze życie nie było łatwe. Pomagali rodacy: wam Jan Paweł II, nam Matka Teresa – opowiada „...

9780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]