Miejsce na mapie świata

W natłoku informacji o tym, co kto komu powiedział i co tamten mu odrzekł, rankingów na najbardziej żenującą kampanię do Europarlamentu oraz pierwszych zwiastunów sezonu ogórkowego,...

26.05.2014

Czyta się kilka minut

... łatwo było przeoczyć wieść może nie najcięższej wagi, raczej drobiażdżek, ale za to jakże sympatyczny.

Otóż na mapie miejsc odwiedzonych przez internetowy magazyn Freunde von Freunden, którego nazwę tłumaczy się jako Przyjaciele naszych przyjaciół, pojawiła się Polska reprezentowana przez Kraków i Przemysława Krupskiego, współwłaściciela sklepu i baru Miejsce.
Idea magazynu, który działa od 2009 r. i uchodzi za wzorcowy przykład ambitnego podejścia w dziedzinie nowych mediów, jest odzwierciedleniem jego nazwy i sprowadza się do pokazywania artystów wszelkiej maści z perspektywy ich domowych pieleszy albo miejsca pracy.FvF dorobił się już stałego grona czytelników na całym świecie i obrósł otoczką elitarności. Peregrynacje po mieszkaniach i pracowniach twórców początkowo ograniczały się do Berlina, a potem kilku innych najważniejszych światowych stolic, w myśl prostej zasady: znajomy poleca kolejnych znajomych. Za tym wszystkim kryła się zaś idea łączenia twórczych ludzi z różnych środowisk, reprezentujących różne sposoby postrzegania miast i tworzących miejskie życie.
Kryteria doboru rozmówców były nadzwyczaj luźne. Jak to ujmują sami autorzy: bohaterem wywiadu może być ktoś, kto projektuje statki kosmiczne, gotuje albo zajmuje się ogrodem, byle był inspirujący i miał twórczą pasję. Tyle że z polskiej perspektywy ten świat wciąż utrwalał rzeczywistość z czasów żelaznej kurtyny, skupiając wyłącznie przyjaciół z tak zwanego Zachodu, których wspólne zabawy mogliśmy sobie jedynie popodglądać na ekranach komputerów. A przecież mentalnie też należeliśmy do tej paczki, i to od dawna. Na szczęście twórcy magazynu dostrzegli te dysproporcje i kilka miesięcy temu pochwalili się pozyskaniem dodatkowych funduszy na prezentację artystów z Europy Środkowo-Wschodniej i Ameryki Południowej, rejonów świata dotąd przez nich pomijanych.
Cieszy, że na pierwszy ogień poszedł Polak, i to z Krakowa. Nie jest to radość z nobilitacji, raczej z uznania wreszcie oczywistego faktu, że też mamy kogo i co pokazać. Wybór Miejsca jako miejsca był skądinąd logiczny. Krupski z początku inspirował się Berlinem, czego zresztą nie kryje w rozmowie, a sam lokal, wypełniony odnowionymi sprzętami z drugiej połowy ubiegłego wieku, już dekadę temu był oazą koloru i światła, odcinającą się od obowiązującego piwniczno-dymnego stylu kazimierskich knajp. Jeszcze większa radość z szansy na to, że dzięki tak niekonwencjonalnej, a wpływowej platformie, jaką jest FvF, świat zainteresuje się polskim designem i pozna lepiej takie nazwiska jak Roman Modzelewski, Maria Chomentowska czy Teresa Kruszewska, też przyjaciele przyjaciół z dawnych lat.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Pisarka, dziennikarka, założycielka Stacji Muranów. Kontakt z autorką: chomatowska@tygodnik.com.pl

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2014