Miej się na baczności

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej rozpoczyna drugą część okresu zwykłego roku liturgicznego. Trudno o lepszy początek, bo ta uroczystość z jednej strony jest ostrzeżeniem, a z drugiej zachętą.

28.05.2012

Czyta się kilka minut

Ostrzeżeniem, gdyż ukazuje naszą bezsilność nie tylko względem rzeczywistości, którą nazywamy transcendencją, metafizyką, sacrum, wiarą, religią, ale również wobec świata materialnego, wobec profanum.

Ta niemoc w ostatecznym rozrachunku nie bierze się jednak z jakiegoś defektu, ale przeciwnie: z potęgi ludzkiego umysłu, z odwagi serca, z zadziwiających właściwości ludzkich zmysłów, słowem: z potęgi ludzkich możliwości. Można śmiało rzec, że świadomość bezsilności wobec świata, w którym żyjemy, nie przeraża nas, nie paraliżuje i nie spycha w rozpacz lub cynizm, a przeciwnie: ośmiela do jeszcze odważniejszego wątpienia w osiągnięte już rezultaty i do stawiania wciąż nowych pytań. Wystarczy rzut oka na historię nauki, by się przekonać, że nieskończenie więcej jest przed nami niż za nami.

W czwartym wieku istnienia Kościoła tak o tym pisał biskup Bazyli Wielki: „Kto się więc chełpi, że posiadł wiedzę co do istoty rzeczy istniejących, niechaj nam najpierw istotę mrówki objaśni, a potem niech rozprawia nad potęgą, która przewyższa wszelki rozum. Jeżeli zaś nie posiadł znajomości maleńkiej mrówki w przyrodzie, to jakimże sposobem chełpi się, że pojął tego, co w sobie ogarnia (...) wszystkie stworzenia? Otóż my nie możemy doskonale i wyczerpująco poznać istoty rzeczy, które nas otaczają, a cóż dopiero mówić o tych, które wprawdzie są widzialne, ale od nas odległe, np. ciała niebieskie”.

Owszem, po szesnastu wiekach patrzenia w niebo, dzisiaj ciała niebieskie oglądamy z bliższej odległości i więcej o nich wiemy od współczesnych świętemu Bazylemu, ale to nie znaczy, że wiemy wszystko, przeciwnie, w miarę poznawania Wszechświata to obserwacyjne pole nie dość, że się nie kurczy, to się jeszcze poszerza. Podobnie dzieje się z badaniem poszczególnych elementów tegoż Wszechświata, a przede wszystkim człowieka. To odpływanie wszystkiego co mierzalne w niemierzalność naprowadza badaczy na ślad, wskazuje trop, początek drogi do Źródła, jak mówi błogosławiony Jan Paweł II w „Tryptyku rzymskim”.

Co w takim razie zaleca nam święty Bazyli Wielki? „Pomyśl, że [Bóg] jest wielkim, a do tego pojęcia dodaj, jak możesz najwięcej i tak twe pojęcie rozszerz, mimo to nigdy nim nie obejmiesz tego, co nieskończone”. Mało tego, radzi on również „trzymać się z dala” od wszystkich określeń, przy pomocy których próbujemy Boga opisać. Jeśli tak, to w uroczystość Trójcy Przenajświętszej szczególnie zainteresuje nas to „Naj” przed „świętszej”. Zanim więc cokolwiek zaczniemy mówić o Bogu, to „Naj” trzeba najpierw umieścić i podnieść do najwyższej potęgi. Bóg jest Jeden, ale w Trzech Osobach: Ojciec, Syn, Duch Święty i przed tą dogmatyczną formułę, dla innych wyliczankę, matematyczną łamigłówkę też tym znakiem trzeba opatrzyć. W tym świetle wszelkie próby dookreślenia tej formuły tak, by stanowiła ostateczną definicję Boga, byłyby czymś mocno nierozsądnym, a co za tym idzie: niepobożnym. Chrześcijanin przecież pamięta, że nie tylko człowiek, ale cały Świat nosi w sobie podobieństwo do Boga, więcej, jest sakramentem Trójjedynego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2012