Reklama

Między światami

Między światami

10.08.2015
Czyta się kilka minut
„Gdy spojrzał po celi, każdy przedmiot wyrażał teraz zdziwienie: – Sądziłeś, że nas przeżyjesz?”. Dyptyk o dwóch Tomaszach (More i Cranmer), których poznajemy, gdy czekają na śmierć, stanowi jądro tej książki.
K

Korpus dzieł Hanny Malewskiej (1911–1983) tworzą powieści, od „Wiosny greckiej” (1933) i „Żelaznej korony” (1937) po „Labirynt” (1970). Najważniejsze – „Przemija postać świata”, „Opowieść o siedmiu mędrcach”, „Panowie Leszczyńscy” i „Apokryf rodzinny” – ostały już w tej serii wznowione. Cztery opowiadania uzupełniają obraz tej niezwykłej twórczości, ogarniającej dzieje świata od mitycznych początków po wyobrażoną przyszłość („LLW, czyli co się może wydarzyć jutro”).

Dyptyk „Sir Tomasz More odmawia” i „Koniec Cranmera”, osadzony w XVI-wiecznej Anglii, powstał w epoce stalinizmu, kiedy ta pochwała nonkonformizmu, odwagi i wierności sobie zabrzmiała szczególnie mocno. W ujęciu pisarki godny podziwu jest nie tylko kanclerz Anglii, który płaci życiem za przeciwstawienie się Henrykowi VIII w imię wierności Rzymowi, ale także jego oponent, arcybiskup Canterbury, uległy królowi...

3012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]