Reklama

Między oskarżeniem a terapią

Między oskarżeniem a terapią

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Ewangelia mówi o grzechu nie tyle jako o przestępstwie, co raczej jako ranie i chorobie. Takie ujęcie ma daleko idące konsekwencje.
W

W niedawnym wywiadzie dla pisma „Civiltà Cattolica” papież Franciszek przyrównał Kościół swoich marzeń do polowego szpitala. Przyjęcie takiego obrazu ma bardzo głębokie korzenie teologiczne i daleko idące konsekwencje w funkcjonowaniu chrześcijańskiej wspólnoty.
CZYM JEST GRZECH
Kusi, by powiedzieć, że choroba czy też rany, które Kościół ma leczyć, to grzech i jego skutki. Stwierdzenie to – choć w dużej mierze prawdziwe – może jednak powodować nieporozumienia. Trzeba bowiem pamiętać, że zachodnie chrześcijaństwo, w którym ukształtowało się nasze rozumienie grzechu, było pod dużym wpływem rzymskiego legalizmu. Jedną z konsekwencji tego faktu jest tendencja do pojmowania grzechu w kategoriach złamania prawa, naruszenia kodeksu moralnego. Grzesznik – jako przestępca – stanąć więc musi przed trybunałem posiadającym boski mandat, by wyznać swoje winy i (po...

9761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]