Reklama

Między "już" a "jeszcze nie"

Między "już" a "jeszcze nie"

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Błyszczą neonowe gwiazdki, światełka rozpięte nad tłumem wypełniającym pociemniałą ulicę. Ci, co je rozwieszali, nie starali się przekazać mi znaku. Albo chcieli tylko dać sygnał: wejdź tu i kup coś. A jednak mogę je odczytać jako echa Tradycji i tęsknoty, zapowiedź innych Świateł. Mogę zmienić girlandy reklamowych sygnałów w światła Adwentu - mam taką władzę.
D

Dla wierzących Rok kościelny jest ważny: to jakby pulsowanie Tajemnicy; rytm przenikający życie duchowe chrześcijan. Podobne wielkie rytmy są obecne w judaizmie, gdzie tkwią korzenie naszego kalendarza wiary. Ale odpowiedniki katolickiego Roku Liturgicznego mają wszystkie wyznania. Myślę, że trzeba o tym przypominać, bo głębia zjawiska jest ukryta, prawie zatarta, zamaskowana przez sztafaż komercji i sentymentalizmu. Ten sztafaż - dekoracje, melodyjki, kampanie reklamowe, dyżurne tematy, etnograficzne wspominki - bardziej przesłania niż przypomina religijne tajemnice. Obserwujemy coś w rodzaju pasożytowania na motywach religijnych. Kiczowaty sztafaż roztacza się nie tylko w galeriach handlowych, lecz i w kościołach, tyle że z lekkim opóźnieniem. Skąd opóźnienie? W kościołach jest jeszcze Adwent i Post, a w Galerii - od razu Święta. Duch reklamy zakłada, że klienci nie lubią...

7166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]