Reklama

Metadon znaczy grzech?

Metadon znaczy grzech?

23.06.2009
Czyta się kilka minut
W konflikcie ze zwolennikami innych niż wspólnoty terapeutyczne metod walki z narkomanią Watykan wybiera radykalny kurs.
Metadon /fot. Fred Shakeshaft /stock.xchng
M

Metadon - podawany doustnie przeciwbólowy lek opioidowy, substytut heroiny. Długi czas działania sprawia, że wykorzystywany jest w leczeniu uzależnienia od heroiny. Uzależnia znacznie słabiej niż heroina, pozwala na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również wywołuje syndrom odstawienia. Dostępność leczenia metadonowego w Polsce jest bardzo niska (ok. 5 proc. kwalifikujących się do tej formy terapii), według części specjalistów powinna być co najmniej 4 razy wyższa. Programy metadonowe zawsze związane są z prowadzoną równolegle psychoterapią.

Redukcja szkód - programy, które mają na celu minimalizację szkód wśród osób uzależnionych i w ich otoczeniu. Oprócz terapii substytucyjnej należą do nich programy wymiany igieł, alternatywne systemy kar, profilaktyka, rozdawnictwo prezerwatyw i środków antykoncepcyjnych....

9439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]