Reklama

Ładowanie...

Medytacje wielkanocne

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Jesli droga wiary jest droga ku Zmartwychwstałemu, to wiedzie przez Emaus.
Z

Zmartwychwstanie nie jest wydarzeniem jak inne wydarzenia historyczne: czyjeś urodzenie, śmierć, wykonanie dzieła... Każde inne wydarzenie jest poprzedzone przez ciąg przyczyn. Pociąga szereg skutków. Wydarzenia rozumiemy, porównując z innymi, analogicznymi. Tu zaś przyczyny wymykają się doświadczeniu. Skutek jest doświadczany (Zmartwychwstałego można dotknąć, widzieć i słyszeć), a jednocześnie wymyka się wszelkim porównaniom. Jest w sferze doświadczenia i rozsadza granice ludzkiego pojmowania. Jawi się jako historyczne i, jednocześnie, jako wydarzenie wiary. "Jeśli nie zmartwychwstał - próżna jest nasza wiara... daremne przepowiadanie". Dziwny jest rozwój i dziwne trwanie chrześcijaństwa. Za centralny argument ma informację najbardziej nieprawdopodobną, że zamęczony na śmierć Człowiek powstał z martwych.

W rzymskim muzeum dusz czyśćcowych wyeksponowano, dla...

3464

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]