Reklama

Medytacje wielkanocne

Medytacje wielkanocne

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Jesli droga wiary jest droga ku Zmartwychwstałemu, to wiedzie przez Emaus.
Z

Zmartwychwstanie nie jest wydarzeniem jak inne wydarzenia historyczne: czyjeś urodzenie, śmierć, wykonanie dzieła... Każde inne wydarzenie jest poprzedzone przez ciąg przyczyn. Pociąga szereg skutków. Wydarzenia rozumiemy, porównując z innymi, analogicznymi. Tu zaś przyczyny wymykają się doświadczeniu. Skutek jest doświadczany (Zmartwychwstałego można dotknąć, widzieć i słyszeć), a jednocześnie wymyka się wszelkim porównaniom. Jest w sferze doświadczenia i rozsadza granice ludzkiego pojmowania. Jawi się jako historyczne i, jednocześnie, jako wydarzenie wiary. "Jeśli nie zmartwychwstał - próżna jest nasza wiara... daremne przepowiadanie". Dziwny jest rozwój i dziwne trwanie chrześcijaństwa. Za centralny argument ma informację najbardziej nieprawdopodobną, że zamęczony na śmierć Człowiek powstał z martwych.

W rzymskim muzeum dusz czyśćcowych wyeksponowano, dla...

3464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]