Reklama

Medycyna defensywna

Medycyna defensywna

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Marcin Chwistek, lekarz internista pracujący w USA: Pozwanym lekarzom, nawet jeśli wygrywają proces, trudno potem dojść do siebie. Unikają ryzykownych decyzji, asekurują się, przeprowadzając dziesiątki niepotrzebnych, a czasem wręcz szkodliwych testów. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Pracuje Pan w Stanach od 13 lat - zdarzył się Panu jakiś pozew?

Marcin Chwistek: Odpukać - nie. Pracuję w centrum onkologicznym, zajmuję się opieką paliatywną. Moja specjalność to walka z bólem. To znacznie mniej ryzykowna specjalizacja niż na przykład położnictwo. Nie przeprowadzam operacji. Pracuję najczęściej z pacjentami, którym już postawiono diagnozy [błędy w diagnozie są jedną z najczęstszych przyczyn pozwów medycznych - MR]. Więc jestem w dość komfortowej sytuacji. Co nie znaczy, że nie muszę uważać. Sarah Palin straszy dziś szwadronami śmierci, które rzekomo mają odłączać od respiratorów bezbronnych staruszków, a ja właśnie często mam do czynienia z ludźmi na granicy życia i śmierci. Przepisuję też dużo leków przeciwbólowych. Więc jeśli chodzi o ewentualny pozew, nadal jest to pole minowe.

...

6431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]