Reklama

Męczennicy z nożyczkami

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Nagroda za dźgnięcie nożem Izraelczyka jest dostępna także dla najmłodszych Palestyńczyków: to tytuł męczennika. Ceną bywa własna śmierć u progu życia.
Młodzi Palestyńczycy na Starym Mieście w Jerozolimie, grudzień 2015 r. Fot. Atef Safadi / EPA / PAP
J

Jeśli chcesz pokonać wroga, pokonaj go w naukach, swoją edukacją” – skoro 23-letni Mohammad Saba’neh tak wysoko stawiał sobie poprzeczkę, to jego rodzice, mieszkańcy Kabatiji na Zachodnim Brzegu Jordanu, mogli być o niego spokojni. Kończył właśnie studia licencjackie z analityki medycznej na arabsko-amerykańskim uniwersytecie w Dżaninie i ubiegał się o studia magisterskie w Jordanii. Nic nie wskazywało, że pewnego dnia Mohammad tak po prostu weźmie nóż – i razem z młodszym kuzynem zaatakuje w Nablusie izraelskich żołnierzy.

Przecież musiał wiedzieć, że jego misterny plan wojowania umysłem rozpadnie się w drobne kawałki, że w gruncie rzeczy popełnia samobójstwo. Bo tak stało się z sześcioma młodymi mieszkańcami Kabatiji, którzy od października 2015 r. przecierali ścieżkę: atakowali nożami izraelskich żołnierzy i ginęli, gdy ci, w samoobronie, otwierali do nich ogień.

...

10842

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]