Reklama

Męczennicy z nożyczkami

Męczennicy z nożyczkami

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Nagroda za dźgnięcie nożem Izraelczyka jest dostępna także dla najmłodszych Palestyńczyków: to tytuł męczennika. Ceną bywa własna śmierć u progu życia.
Młodzi Palestyńczycy na Starym Mieście w Jerozolimie, grudzień 2015 r. Fot. Atef Safadi / EPA / PAP
J

Jeśli chcesz pokonać wroga, pokonaj go w naukach, swoją edukacją” – skoro 23-letni Mohammad Saba’neh tak wysoko stawiał sobie poprzeczkę, to jego rodzice, mieszkańcy Kabatiji na Zachodnim Brzegu Jordanu, mogli być o niego spokojni. Kończył właśnie studia licencjackie z analityki medycznej na arabsko-amerykańskim uniwersytecie w Dżaninie i ubiegał się o studia magisterskie w Jordanii. Nic nie wskazywało, że pewnego dnia Mohammad tak po prostu weźmie nóż – i razem z młodszym kuzynem zaatakuje w Nablusie izraelskich żołnierzy.

Przecież musiał wiedzieć, że jego misterny plan wojowania umysłem rozpadnie się w drobne kawałki, że w gruncie rzeczy popełnia samobójstwo. Bo tak stało się z sześcioma młodymi mieszkańcami Kabatiji, którzy od października 2015 r. przecierali ścieżkę: atakowali nożami izraelskich żołnierzy i ginęli, gdy ci, w samoobronie, otwierali do nich ogień.

...

10842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]