Reklama

Męczennicy się radują

Męczennicy się radują

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Iraccy Kurdowie wierzą, że są u celu: ponad 92 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Ale okazuje się, że to głosowanie ich osłabiło, a nie wzmocniło.
Po zakończeniu głosowania Kurdowie manifestują pod historyczną cytadelą w Erbilu, 25 września 2017 r. MICHAŁ ZIELIŃSKI / FORUM
J

Już jego dziadek i ojciec walczyli za kurdyjską sprawę. Szejk Dżaafer Mustafa jest od 48 lat peszmergą, jak Kurdowie nazywają swych bojowników – kiedyś partyzantów, dziś już żołnierzy. Mustafa jest przekonany, że cel jego marzeń znajduje się w zasięgu ręki. – Dokonało się – mówi. – Kurdystan będzie samodzielnym państwem.

Szejk Mustafa, 69-letni mężczyzna z krótko ostrzyżonymi siwymi włosami i sumiastym wąsem, dowodzi poważną siłą: na jego rozkazy jest 45 tys. kurdyjskich żołnierzy, operujących w Kirkuku i okolicy. W mieście tak bogatym w złoża ropy i tak bardzo pożądanym zarówno przez Kurdów, jak też przez Arabów i Turkmenów.

„Kirkuk to już Kurdystan”

Formalnie rzecz biorąc, Kirkuk nie należy do kurdyjskiej autonomii – tego niemal państwa, zajmującego sporą część północnego Iraku. Ale jeśli wszystko potoczy się tak, jak chciałby weteran peszmergów, wkrótce...

16182

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]