Reklama

Maryjność

Maryjność

11.08.2012
Czyta się kilka minut
Kościół musi o Matce Jezusa pamiętać. Utracenie jej z oczu może prowadzić do zakwestionowania człowieczeństwa Jezusa.
L

Lat temu blisko 40, na spotkaniu duszpasterzy akademickich, Ksiądz Prymas Wyszyński powiedział, że musimy zachęcać studentów do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę. Powiedziałem, że to będzie trudne, bo sanktuarium częstochowskie z tłumem pielgrzymów, z masowymi, w ludowym stylu nabożeństwami młodzież akademicką nie bardzo pociąga. Powiedziałem też, że ci młodzi preferują atmosferę spokojnej refleksji, że owszem, tłumnie przychodzą do kościoła św. Anny na swoje rekolekcje, ale np. z okazji odwiedzin Księdza Prymasa – jak pewnie sam zauważył – u św. Anny nie oni zapełniali kościół. Ksiądz Prymas się nie obruszył. Po chwili namysłu odpowiedział, że to rozumie, ale w Polsce musi być miejsce-symbol równocześnie narodowy i religijny, który wszystkich Polaków jednoczy. Że jeśli tego zabraknie, zaleje nas nacjonalizm niemiecki i rosyjski.

Ten skrót myślowy był jasny...

4926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]