Reklama

Ładowanie...

Marka „Powstanie” i jej konsumenci

30.07.2016
Czyta się kilka minut
Szczególna rola, którą data 1 sierpnia pełni w polityce i kulturze, wynika przede wszystkim z tego, co przez 70 lat działo się z polską pamięcią.
Mural z wizerunkiem Jana Pawła II, zamalowany symbolami Polski Walczącej i Gwiazdy Dawida. Kraków, 2 sierpnia 2013 r. Fot. M. Lasyk / REPORTER
S

Spełnił się sen twórców Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś na polskich ulicach faktycznie „mówi się powstaniem”. Stało się punktem odniesienia i metaforą pozwalającą przez analogię zrozumieć współczesność. Odwołują się doń politycy i ci, którzy deklarują walkę z upolitycznieniem.

Jego symbole widujemy powielone na koszulkach i nalepkach, odrysowane w tatuażach i graffiti, pomysłowo przekształcone na politycznych transparentach... Służą do opowiadania o teraźniejszości i przyszłości – do wyrażania lęków, niepokojów i sympatii.

Za tą łatwością w „mówieniu historią” kryje się jednak pułapka. Język, którym tak szybko nauczyliśmy się porozumiewać, łatwo staje się także językiem sprzeciwu, sporu, a nawet nienawiści. Dzieje się to tym łatwiej, że przez lata walki z kłamstwem i zapomnieniem pamięć powstania warszawskiego silnie nasiąkła retoryką nieufności i sprzeciwu.

...
13231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]