Reklama

Mapa, dioda i mikroskop

Mapa, dioda i mikroskop

13.10.2014
Czyta się kilka minut
W tym roku Nagrodami Nobla w naukach przyrodniczych uhonorowano odkrywców sposobu, w jaki nasz mózg kreśli mapy, oraz naukowców pracujących ze światłem.
Fot. Wikipedia
K

Komitet Noblowski przyznał trzy razy po trzy medale – czyli maksimum, jakie przyznać może. W medycynie i fizjologii laureatami zostali John O’Keefe, May-Britt Moser i Edvard I. Moser za odkrycie, jak w mózgu działa zmysł orientacji przestrzennej. Nagrodę z fizyki otrzymali trzej Japończycy: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, za wynalezienie niebieskiej diody LED. Nobla z chemii dostali Eric Betzig, Stefan W. Hell i William E. Moerner za opracowanie metody mikroskopowej, pozwalającej ignorować optyczne ograniczenia.

John O’Keefe i Moserowie zajmowali się badaniem szczurzych mózgów. Już w latach 70. ubiegłego wieku O’Keefe odkrył, że gdy laboratoryjne szczury dochodzą do konkretnego, znanego im miejsca w labiryncie, aktywują się im zawsze te same komórki nerwowe. Doszedł do wniosku, że istnieją komórki odpowiedzialne za mapę powstającą na bieżąco w...

5981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]