Ładowanie...
Malwersacje, wymuszenia i nepotyzm, czyli krewni i znajomi kardynała

Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie bodzie – mówi porzekadło. Nepotyzm w Kościele to zjawisko stare jak świat, i wydawało się, że wraz ze starym światem odchodzące w niepamięć. Tymczasem w Watykanie...
Kardynał bratanek (Cardinalis nepos) był oficjalną instytucją w kurii rzymskiej od średniowiecza aż po koniec XVII wieku. Przez kilkaset lat każdy papież (poza nielicznymi wyjątkami) nakładał czerwone szaty na co najmniej jednego ze swych krewnych (siostrzeńca, bratanka albo udającego ich nieślubnego syna). Niektórzy do „świętego kolegium” wprowadzali po kilku członków rodziny, by zapewnić papiestwu dynastyczność (jak familie Borgiów, Farnese czy della Rovere). Inni uważali, że zagwarantowanie dostatniego życia najbliższym jest ich chrześcijańskim obowiązkiem. Co oznaczało hojne obdarowywanie beneficjami. Papieżami zostało 15 kardynałów bratanków, kolejnych trzech...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]