Reklama

Ładowanie...

Malwersacje, wymuszenia i nepotyzm, czyli krewni i znajomi kardynała

29.11.2022
Czyta się kilka minut
Dzięki procesowi kard. Becciu po raz pierwszy w historii o skali korupcji w Watykanie mówią nie pogłoski i plotki, ale sądowe akta.
Kard. Giovanni Angelo Becciu / Fabio Frustaci / EIDON/REPORTER
K

Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie bodzie – mówi porzekadło. Nepotyzm w Kościele to zjawisko stare jak świat, i wydawało się, że wraz ze starym światem odchodzące w niepamięć. Tymczasem w Watykanie...

Kardynał bratanek (Cardinalis nepos) był oficjalną instytucją w kurii rzymskiej od średniowiecza aż po koniec XVII wieku. Przez kilkaset lat każdy papież (poza nielicznymi wyjątkami) nakładał czerwone szaty na co najmniej jednego ze swych krewnych (siostrzeńca, bratanka albo udającego ich nieślubnego syna). Niektórzy do „świętego kolegium” wprowadzali po kilku członków rodziny, by zapewnić papiestwu dynastyczność (jak familie Borgiów, Farnese czy della Rovere). Inni uważali, że zagwarantowanie dostatniego życia najbliższym jest ich chrześcijańskim obowiązkiem. Co oznaczało hojne obdarowywanie beneficjami. Papieżami zostało 15 kardynałów bratanków, kolejnych trzech...

7994

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]