Reklama

Malowidło, które kłuje

Malowidło, które kłuje

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Obecny biskup sandomierski nie widział obrazu z miejscowej katedry, przedstawiającego rzekomy mord rytualny: kiedy obejmował diecezję, dzieło było już zasłonięte. Nie zamierza jednak udawać, że problemu nie ma.
S

Słoneczny styczniowy poranek, tydzień przed Dniem Judaizmu. Spadł świeży śnieg, Sandomierz jak zwykle przepiękny. Miasto z niesławnym obrazem w katedrze budzi we mnie zawsze mieszane uczucia. „Jest tak pięknie, tylko te katedralne biesy” – myślę, idąc w stronę Domu Katolickiego. To tam, w sąsiedztwie katedry i obrazu, ma się odbyć zorganizowane przez Diecezję Sandomierską przy współpracy Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i Wesleyan University w Stanach Zjednoczonych sympozjum „Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci: Europejski kontekst dzieł w Katedrze sandomierskiej”. Gdy już jestem na miejscu, od rynku nadchodzi tłum seminarzystów. Za nimi wchodzą uczniowie liceów. Od rana do wieczora (sympozjum trwało dziewięć godzin) sala była pełna. Kilkudziesięciu seminarzystów, licealiści, władze lokalne, duchowieństwo, zainteresowani...

HANIEBNE...

9290

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]