Reklama

Ładowanie...

Maharadża art déco

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Jako Polak i Europejczyk przekroczył cywilizacyjną barierę w jego czasach, zdawałoby się, nieprzekraczalną. Oto Młoda Polska w Indiach.
Stefan Norblin, „Rama i Lakszama na wygnaniu przyjmują wizytę brata Bharaty ( i jego armii)” , malowidło w Sali Orientalnej (Tronowej) pałacu Umaid Hawan w Dżodhpurze, 1944-46. repr. Józef Stęciński / Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
P

Pałac Umaid Bhavan jest bytem, w którego realność jednakże trudno uwierzyć. Otoczony przez ogród (troskliwie pielęgnowany w pustynnym klimacie Radżastanu) pełen kwiatów i z nienagannym angielskim trawnikiem, pałac – niezbyt odległy od błękitnego miasta braminów, Dżodhpuru – wydaje się oszustwem zmysłów, fatamorganą, produktem wyobraźni miejscowej dynastii Radżputów. Zdumiewa gigantyczną skalą, złotym kolorem piaskowca, prawdziwie cesarskim stylem, który łączy elementy budownictwa dawnego imperium Brytanii i starożytnych monumentalnych świątyń hinduizmu, a nawet – jak chcą niektórzy – odwzorowuje światowej sławy kompleks Angkor Wat w Kambodży.

Umaid Bhavan należy do radżputańskiej familii Rathorów, od XIII wieku do końca II wojny światowej rządzącej księstwem Marwaru, położonym w południowo-zachodniej części obecnego Radżastanu. Historia rodu pełna jest niezwykłych opowieści o...

26661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]