Ładowanie...
Maharadża art déco

Pałac Umaid Bhavan jest bytem, w którego realność jednakże trudno uwierzyć. Otoczony przez ogród (troskliwie pielęgnowany w pustynnym klimacie Radżastanu) pełen kwiatów i z nienagannym angielskim trawnikiem, pałac – niezbyt odległy od błękitnego miasta braminów, Dżodhpuru – wydaje się oszustwem zmysłów, fatamorganą, produktem wyobraźni miejscowej dynastii Radżputów. Zdumiewa gigantyczną skalą, złotym kolorem piaskowca, prawdziwie cesarskim stylem, który łączy elementy budownictwa dawnego imperium Brytanii i starożytnych monumentalnych świątyń hinduizmu, a nawet – jak chcą niektórzy – odwzorowuje światowej sławy kompleks Angkor Wat w Kambodży.
Umaid Bhavan należy do radżputańskiej familii Rathorów, od XIII wieku do końca II wojny światowej rządzącej księstwem Marwaru, położonym w południowo-zachodniej części obecnego Radżastanu. Historia rodu pełna jest niezwykłych opowieści o...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]