Reklama

Ładowanie...

Logika i apokaliptyka. Felieton Tomasza Stawiszyńskiego

03.10.2022
Czyta się kilka minut
Czy istnieją jeszcze jakiekolwiek powody, dla których Putin mógłby cofnąć się z drogi, którą konsekwentnie podąża, albo raczej czy zdążymy zrozumieć powagę sytuacji i z tej drogi definitywnie go zawrócić?
Fot. Karol Paciorek
J

Jeśli ktoś twierdzi, że nie blefuje, to z pewnością blefuje – uspokaja wybitny ekspert w sprawach rosyjskich i przekonuje, że racjonalna analiza wskazuje ­jednoznacznie: Putin nie użyje broni jądrowej. Ani w Ukrainie, ani tym bardziej przeciw któremuś z krajów NATO. Nie będzie mu się to opłacało, nie wyliczy takiego ruchu z pomocą żadnej skomplikowanej myślowej operacji. Wtóruje mu inny ekspert o równie, co by nie mówić, pokrzepiającej opinii: Rosja imploduje, Putin jest w fazie schyłkowej, przeszarżował, nadrabia więc groźną miną i straszy, ale nie ma w tych strachach nawet kropli realnej substancji. Te diagnozy wkomponowują się płynnie w rzekę mniej lub bardziej radosnych komentarzy analityków amatorów, które codziennie pojawiają się w mediach społecznościowych i od samego początku wojny malują obraz nieuchronnej rosyjskiej klęski oraz nieuchronnego triumfu Ukrainy.


...

6404

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]