Reklama

Logika bólu

Logika bólu

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Spokojny świat nazaretańskiego zacisza tak ostro kontrastuje z tamtą jerozolimską sceną pełną niepokoju i nerwów. Teoretycznie biorąc można było ją przewidywać, choćby tylko na podstawie przepowiedni Symeona (Łk 2, 35). Pierwsze znaki nadzwyczajnej misji Jezusa przyszły jednak w tak nieoczekiwanej formie, niszczącej wcześniejsze poczucie spokojnego szczęścia, że nawet Maryja i Józef dali się zaskoczyć środkami działania, jakie wybrał wtedy ich Syn.
T

Tak odległe wydawały się ich dwa światy, kiedy Jezus spokojnie prowadził dyskusję z uczonymi w Piśmie, zdyszanym zaś i przejętym rodzicom rozsypywała się uporządkowana rzeczywistość bliskiego Nazaretu. Niczym głos z zupełnie innego wymiaru usłyszeli wtedy pytanie: “Cóż z tego, że szukaliście mnie?". Była w nim uprzedzająca fakty zapowiedź nowego etapu życia, który miał nadejść kilkanaście lat później.

Nie sposób przeciwstawić się działaniu czasu, który niszczy nasze tęsknoty za sielanką. Nie da się zatrzymać życia na poziomie radosnych rodzinnych wypraw do świątyni. Nie można powstrzymać nurtu bolesnych zdarzeń, które okazują się silniejsze od naszej wyobraźni. Trzeba jednak zaufać, zachować spokój i niezmiennie Go szukać, niezależnie od stopnia komplikacji niekontrolowanych wydarzeń. Nawet jeśli Jezus zdaje się przemawiać, jak wtedy, niepojętym, trudnym...

1067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]