Reklama

Kicz w szarych dekoracjach

Kicz w szarych dekoracjach

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Im słabszy mandat społeczny, tym większa wzniosłość władzy; władza mimo wszystko i mimo wszystkich - oto podstawy filozofii politycznej partii kierowanej przez Wojciecha Jaruzelskiego, którego postać wróciła w ostatnich tygodniach na scenę polskiego życia publicznego.
1

1. “Szczęście i nieszczęście ludzi zależy nie mniej od ich usposobienia jak od losu", zauważył La Rochefoucauld, i myśl zawarta w tej maksymie pozwala mi przystąpić do pisania. Francuski filozof mówi bowiem o tym, że historia i ludzie służący jako budowniczowie zdarzeń tworzących jej tkankę podlegają nie tylko pracy uczonych tropiących w archiwach stosowne dokumenty, na podstawie których konstruują swoje “duże narracje" weryfikowane przez kolejne pokolenia. “Usposobienie" i “los" wskazują inny sposób tworzenia historii: każdy z nas tworzy domeny ładu w świecie, który zewsząd otacza je chaotycznymi zdarzeniami usiłującymi objąć nas swoim wpływem. Co więcej: często bywa tak, iż owe chaotyczne zdarzenia starają się przedstawić jako kunsztownie skonstruowane opowieści, eposy prawdy i bezinteresowności otwierające wizję lepszej przyszłości.

...

24260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]