Reklama

Literatura katolicka

Literatura katolicka

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Poezja katolicka, jeśli w ogóle istnieje, kojarzyć się musi z postawą określoną przez doktrynę Kościoła, z konfesją niezakłóconą przez wątpliwości, stany wewnętrznego zagubienia i z konieczności niepewne próby znalezienia odpowiedzi definitywnej.
P

Poezja katolicka nie jest więc zapisem bolesnej lub przynajmniej niepokojącej pustki po Bogu. Nie jest to również poezja, w której Bóg - choć obecny - zdaje się albo elementem języka tradycji, albo metaforą niewyobrażalnej całości, albo wreszcie atrybutem medytacji czysto intelektualnej, pozbawionej ambicji przekroczenia własnych ograniczeń. W tym sensie poezją katolicką nie byłaby ani liryka Czesława Miłosza, mimo że religijna, czy wręcz chrześcijańska, ani tym bardziej wiersze Tadeusza Różewicza, naznaczone przez silną metafizyczną depresję. W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z wyrazem świadomości apofatycznej, takiej, która Absolut w obu postaciach, jako rzeczywistość (Miłosz) i niewygasłe pragnienie rzeczywistości (Różewicz), stawia poza jakimkolwiek językiem. Zarazem tylko w przenośni obrazie, epifanii, symbolu, poprzez wyobraźnię i olśnienie owa teologia...

3589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]