Reklama

Wielki nieobecny

Wielki nieobecny

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Wrogiem Jacka Podsiadły jest wszystko, co nie zostało sprawdzone na własnej skórze, każda odczłowieczona abstrakcja, każdy język niesłużący komunikacji między konkretnymi żywymi istotami.
Fot. Elżbieta Lempp
N

Niektórzy poeci nie powinni się starzeć. Metryki niektórych poetów powinno się skrzętnie ukrywać. Jacek Podsiadło z młodością żegnał się stosunkowo wcześnie, a chłodny oddech zbliżającej się śmierci czuł na karku jeszcze przed trzydziestką. Nic nie wskazuje na to, żeby to była romantyczna czy młodopolska poza, gdyż napuszonych kreacji tego typu konsekwentnie unikał – jeśli się zapożyczał, to albo w służbie autentyzmu, albo w służbie języka.

RYMOZAUR

W wieku dwudziestu czterech lat pisał: „Żyję. Tyle już lat / nie ma tu miejsca dla mnie”. Jako dwudziestosześcio­latek, z nieukrywanym żalem: „Nie jestem już taki wolny, jak byłem kiedyś”. Dwa lata później i dwa razy mocniej: „Jesteśmy rymozaurami. Rosną nam papierowe ogony. / (...) Jesteśmy ­futurohomami. Skóra stwardniała nam jak blacha”. W wierszu „Sobie na 33. urodziny” sytuacja przedstawiała się już...

13431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]