Reklama

Litania do wszystkich możnych

Litania do wszystkich możnych

25.10.2021
Czyta się kilka minut
D

Dziewięć wezwań „w imieniu Boga” skierował papież do wszystkich, od których zależy los świata w czasie pandemii. W blisko 40-minutowym, emocjonalnym przemówieniu do uczestników IV Światowego Spotkania Ruchów Ludowych Franciszek wezwał koncerny farmaceutyczne do uwolnienia patentów medycznych, aby każdy miał dostęp do leków i szczepionek; międzynarodowe instytucje finansowe – by darowały długi krajów najbiedniejszych; wielkie firmy wydobywcze – by przestały degradować środowisko naturalne; przemysł spożywczy – by porzucił monopolistyczne praktyki, które prowadzą do biedy i głodu; producentów i handlarzy bronią – by całkowicie zaprzestali działalności; „gigantów technologicznych” – by nie żerowali na ludzkich słabościach, uzależniając, manipulując i szerząc fałszywe informacje; firmy telekomunikacyjne – by uwolniły dostęp do zdalnej edukacji dzieci; media – by zerwały z logiką postprawdy, dezinformacji, zniesławiania i pogoni za skandalem; rządzących państwami – by odstąpili od polityki agresji, blokad, sankcji gospodarczych, a konflikty rozwiązywali z pomocą międzynarodowych instytucji.

Papież zaapelował też o wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia oraz skrócenie czasu pracy, co pozwoli znaleźć zatrudnienie większej liczbie pracowników.

„Ruchy ludowe” to oddolne, często niesformalizowane, inicjatywy ludzi walczących o poprawę losu pozbawionych pracy, ziemi, domu i innych podstawowych praw socjalnych. Ich kolebką są kraje Ameryki Łacińskiej. Zainicjowane w 2014 r. przez papieża spotkania gromadzą przedstawicieli ponad 200 takich ruchów całego świata. ©℗


CZYTAJ TAKŻE

EDWARD AUGUSTYN: Co powie papież

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]