Reklama

List z peryferii

List z peryferii

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Widma kolejnych dyskusji krążą nad literaturą polską. Że coś jest nie tak, czuje chyba każdy. Nie ma jednak spójnego pomysłu na to, co dolega literaturze/literaturce.
-

---ramka 403602|lewo|1---to jest przecież miasto, dochodzące z dołu

(Karol Maliszewski, "Zapowiedź")

Nie ma pewności, że diagnozy i zalecenia są trafne, nie wiadomo bowiem, czy odnoszą się do właściwego pacjenta. Trafnie dotknął tego problemu Julian Kornhauser, pisząc o istnieniu kilku obiegów literackich. Problemem nie jest samo ich istnienie, ale dramatycznie mała liczba przejść między obiegami literatury, rozumianej tu nie tylko jako zbiór tekstów, także jako system wzajemnych powiązań ludzi, książek, zdarzeń, przedmiotów.

Mamy skupiska nisz; archipelagi pozostające w bezpośredniej bliskości, a jednak rządzące się własnymi prawami. Bo przecież innymi prawami rządzi się archipelag poezji, a innymi wyspa prozy. W przypadku poezji nie istnieje na przykład sprzężenie zwrotne związane ze sprzedażą. Być może dlatego z jednej...

12608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]